Czy szyjka macicy może zmieniać wielkość przez działanie hormonów?

Witam, mam 21 lat. W październiku przyjęłam pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, dwuskładnikowych. Brałam je dwa miesiące. Przy używaniu tabletek szyjka macicy powiększyła się znacznie (przy badaniu palpacyjnym wyczuwałam naprawdę dużą gulkę niż tylko odstające zgrubienie). Po konsultacji z ginekologiem odstawiłam tabletki, mija 3 tygodnie od odstawienia. Po ok. dwóch tygodniach szyjka się ładnie zmniejszyła, ale od dwóch dni znowu mam ją powiększoną! Czy to wpływ hormonów? Ile to może potrwać? Dodam, że przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych zrobiła mi się ektopia (przynajmniej ginekolog tak twierdzi). Czy to przez fakt zmieniającej swoją wielkość szyjki ? Czy jeśli byłaby to zmiana przedrakowa to też raz by się zmniejszała a raz powiększała? W sierpniu miałam robioną cytologię, grupa II - infekcja bakteryjna. Obecnie jestem po leczeniu grzybicy (podobno wyleczona)l. Robiłam też przez pewien czas irygacje srebrem koloidalnym. Nie miałam przeprowadzonego posiewu na bakterie, choć ostatnio przy oddawaniu moczu towarzyszy mi pieczenie, stad moje obawy, że infekcja bakteryjna nie została wyleczona i zatacza szerszy krąg.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Środki antykoncepcyjne nie wywołują powiększenia szyjki macicy. Może to robić infekcja - na drodze stanu zapalnego i obrzęku lub uczulenie, np. na lateks od prezerwatyw czy środki do irygacji.

Jeśli Pani odczuwa dyskomfort przy oddawaniu moczu to można stwierdzić zapalenie dróg moczowych. Powinno ono być leczone.

Z poważaniem