Czy ta ósemka może wpływać na nerw trójdzielny?

Czy wyrzynająca się górna ósemka może wpływać na nerw trójdzielny/czucie i powodować różne parestezje policzka i szczęki (z tej strony).

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyrastanie zęba mądrości może przebiegać bezobjawowo aczkolwiek w wielu przypadkach dochodzi do powstawania różnych powikłań podczas tego procesu. Jako że są to zęby trzonowe, duże to mają one wpływ na funkcjonowanie okolicznych struktur w jamie ustnej i w obrębie twarzoczaszki. Bardzo często dochodzi do pojawiania się stanu zapalnego w obrębie zębodołu, zbiera się wydzielina ropna, co może skutkować gorączką. Dodatkowo stany zapalne mogą wiązać się także z okolicznymi nerwami twarzy, przez co właśnie będą pojawiać się zaburzenia czucia, parestezje okolic policzka czy nosa. Niemniej jednak w pani przypadku warto skonsultować się ze stomatologiem, aby sprawdzić jak faktycznie ten ząb wyrasta i czy nie powoduje to wymienianych przez Panią objawów. Kiedy ósemki wywołują powikłania to często są kwalifikowane do zabiegu usunięcia. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem stomatologiem, żeby ocenić sytuację oraz wdrożyć odpowiednie działania. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zab-madrosci-kiedy-sie-pojawia-czy-trzeba-go-usuwac

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-warto-usunac-osemki-jak-bezbolesnie-pozbyc-sie-niepotrzebnych-zebow-madrosci

https://portal.abczdrowie.pl/czy-usuwanie-osemek-musi-byc-problemem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.