Czy ta substancja mogła osłabić działanie antykoncepcji?

Dzien dobry, zażylam (w roznych odstepach godzinowych) 3 tabletki leku nervomix forte, ktore zawieraja dziurawiec, a po kilkunastu godzinach odbyłam stosunek. Biorę regularnie od kilku lat tabletki antykoncepcyjne. Czy wobec tego dziurawiec zawarty w tabletkach, mogl zmniejszyć dzialanie antykoncepcji?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dziurawiec jest jednym z ziół (obok babki płesznik, siemienia lnianego, senesu, kruszyny, rzewienia, pluskawicy groniastej, dzięgiela chińskiego), które faktycznie obniża skuteczność tabelek antykoncepcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ zawarta w roślinie hyperforyna pobudza wątrobę do rozkładania środków zapobiegających zajściu w ciążę. Wpływ dziurawca na ochronę antykoncepcyjną może się utrzymywać nawet przez 2 tygodnie. Dlatego w takiej sytuacji warto skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Proszę również pamiętać, że nie tylko zioła wpływają na skuteczność antykoncepcji, ale również antybiotyki (zawierające między innymi penicylinę, cefalosporyny, tetracykliny), środki z witaminą C (również naturalne produkty, jak cytrusy, papryka czy natka pietruszki), węgiel leczniczy, preparaty przeciwbólowe z ketoprofenem czy paracetamolem, leki przeczyszczające, leki przeciwpadaczkowe, środki przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwgruźlicze. Więcej informacji w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Zachęcamy też do zapoznania się z podobnymi pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oslabienie-dzialania-tabletek-antykoncepcyjnych-co-to-oznacza-w-praktyce

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-wegiel-aktywny-moze-oslabiac-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-te-ziola-obnizaja-skutecznosc-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.