Czy ta zmiana u dziecka to czerniak?

Mój 5-letni synek po badaniu dermatologicznym ma do usunięcia czarny okrągły kilkumilimetrowy pieprzyk z pośladka. Nic więcej dermatolog nie powiedział. Bardzo się boję, czy to może być czerniak?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

bez obejrzenia zmiany ciężko jednoznacznie stwierdzić, czym ona jest. Jeżeli jednak lekarz dermatolog zalecił jej usunięcie, może to wskazywać na jej ewentualny złośliwy charakter.

Pieprzyki mają zazwyczaj symetryczne kształty i jednolity kolor. W przypadku czerniaka, jego brzegi są dość nieregularne i często się zdarza, że występują na nim kolory o różnej intensywności (przebarwienia).

Czerniaki są identyfikowane za pomocą badania dermatoskopem. Jeżeli ma Pani jakieś wątpliwości powinna się Pani skonsultować z dermatologiem, który przeprowadzał badanie.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym zostały zawarte szczegółowe informacje dotyczące identyfikacji czerniaków.

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.