Czy tak przyjęta antykoncepcja ma szansę zadziałać?

Mam 21 lat. Przyjęłam jedna tabletkę antykoncepcyjna „belara”, nie doczytałam, ze trzeba zacząć zażywać od pierwszego dnia cyklu, aktualnie jestem w 20 dniu. Czy moge teraz przerwac i zaczekac do pierwszej miesiączki? Czy jesli bede kontynuowac opakowanie mam w tym momencie jakies zabezpieczenie przed ciąża czy nie zadziałają? Dodam, ze to moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne.
KOBIETA, 21 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w obecnej sytuacji ma Pani dwie opcje.

Można kontynuować opakowanie tabletek. Jednakże, w tym cyklu i przez pewien czas może istnieć ryzyko, że ochrona nie będzie pełna, dlatego wskazane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji, takich jak prezerwatywy, przez co najmniej 7 dni.

Istnieje opcja również przerwać przyjmowanie tabletek, poczekać na miesiączkę, a następnie zacząć nowe opakowanie od pierwszego dnia cyklu. W tej sytuacji do czasu rozpoczęcia nowego cyklu i stosowania tabletek, ochrony również nie będzie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.