Witam,
wysokie ciśnienie może być spowodowane czynnikiem stresogennym, w takim przypadku należy leczyć przyczynę problemu metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry Pani,
Z Pani relacji wnioskuję, że lekarz dopuścił taką potrzebę, by włączyć Pani Mężowi leczenie farmakologiczne (z opisu wynika, ze ciśnienie ma tendencje do "skaczącego".
Fundamentalnym byłoby priorytetowanie zadań oraz nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Serdeczności i tylko pomyślności Pani życzę, irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy przy nerwicy wegetatywnej mogą pojawić się skoki ciśnienia? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Skoki ciśnienia oraz ból pleców, szyi i głowy – odpowiada Mgr Anna Rossa
- Co oznaczają skoki ciśnienia i zaburzenia widzenia u osoby chorej na cukrzycę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy moje skoki pulsu są niepokojące? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy moje ciśnienia ma związek z nerwicą? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Nerwica i skoki ciśnienia – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy puls na poziomie 100-120 jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co może znaczyć nasilenie się objawów nerwicowych? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co jest powodem kluchy w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś