Czy taki wynik testosteronu jest w normie?

Witam serdecznie mam 37 lat I ostatnio robielm badania testosteronu wolnego, ktorego wynik to 7,2 pg/ml, na wielu stronach normy sa rozne wiec Sam niewiem czy to liczba niska czy w normie. Dziekuje serdecznie za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

testosteron to najważniejszy hormon płciowy dla mężczyzn, choć produkowany jest także przez jajniki i łożysko u kobiet. Największe jego stężenie można zaobserwować w godzinach porannych – warto wiedzieć, że w ciągu doby jego wartości się wahają.

Normy dla mężczyzn to 174-902 pmol/l (8 - 12 nmol/l lub 2,3 - 3,4 ng/ml albo 230 - 345 ng/dl) , jeśli chodzi o testosteron wolny – u Pana wartość ta podana jest na mililitr, zatem prawdopodobnie hormon ten jest w normie. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/testosteron.

Warto jednak pamiętać, że ocena wyników badań należy do lekarza, który je zlecał – tylko on jest w stanie prawidłowo odczytać wyniki w odniesieniu do pacjenta. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/testosteron-wolny-charakterystyka-wskazania-opis-badania-niski-poziom-wysoki-poziom-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.