Czy taki zastrzyk jest niebezpieczny dla ciąży?

Dzień dobry, Czy można odkażać skórę przez zastrzykiem z Neoparin gazikami nasączonymi alkoholem izopropylowym w pierwszym trymestrze czy jest on toksyczny dla płodu? Proszę o odpowiedź, gdyż się martwię.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zastrzyki lekiem Neoparin w okresie ciąży powinniśmy wykonywać wyłącznie, gdy zaleci nam to lekarz. Najczęściej u ciężarnych stosowane są one, aby zapobiec wystąpieniu stanu przedrzucawkowego. Stosowanie gazików nasączonych alkoholem izopropylowym nie jest niebezpieczne, a wręcz wskazane, by odpowiednio odkazić skórę przed zastrzykiem, zwłaszcza że ich stosowanie ogranicza się do niewielkiej powierzchni skóry. Nie zaleca się jednak długotrwałego używania alkoholowych środków odkażających na dużą powierzchnię skóry.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/srodki-do-dezynfekcji-a-ciaza-naukowcy-zbadali-czy-czesta-dezynfekcja-ma-wplyw-na-zdrowie-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-leki-przeciwzakrzepowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.