Czy takie krwawienia są normalne u 32-latki?

Dzień dobry. Okres spóźnia mi się tydzień a do tej pory cykle miałam zawsze regularne. Badanie beta HCG wykluczyło ciążę a progesteron wyszedł 0.82. Ginekolog przepisał mi lek Provera abym zaczęła brać jeśli okres dalej nie przyjdzie i krwawienie ma się pojawić z odstawienia. Trochę się martwię ponieważ staram się o dziecko i nie wiem co jest nie tak? Czy po pojawieniu sie tego krwawienia z odstawienia kolejny cykl powinnam liczyć normalnie i powinnam dostać miesiączkę standardowo po tych około 30 dniach?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że zdążyła już Pani skonsultować się z lekarzem ginekologiem i ma Pani określony plan przyjmowania leczenia. Udało się także wykonać badania hormonalne, które jednoznacznie wykluczyły ciążę oraz określiły poziom progesteronu. Jak się Pani zapewne orientuje, opóźnienia miesiączki mogą mieć wiele przyczyn i nie zawsze trzeba myśleć tylko o ciąży. Nie pisze Pani, czy w ostatnim czasie przechodziła Pani jakąś poważniejszą infekcję czy zabieg operacyjny. Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć też związek z ciągłym stresem czy nieprawidłowościami w odżywianiu. Lek, który Pani otrzymała ma za zadanie znormalizować cykl i ustabilizować poziom hormonów. W tej sytuacji po przyjęciu całego opakowania, należy spodziewać się krwawienia z odstawienia. Po nim jeśli nie będzie Pani przyjmować tego leku czy antykoncepcji hormonalnej rozpocznie się kolejny normalny cykl. Po upływie standardowej ilości dni, powinna Pani dostać miesiączkę. Istnieje oczywiście pewien zakres błędu i może Pani jej dostać nieco wcześniej lub później. Na pewno w tej sytuacji trzeba się obserwować a jeśli wystąpią jakieś niepokojące objawy, to należy udać się na konsultację ginekologiczną. Na dzień dzisiejszy warto zachować spokój i czekać na rozwój wydarzeń. Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.