Czy takie objawy mogą mieć podłoże psychiczne!
Witam Ostatnio w moim zyciu bylo duzo stresu , mialem wypadek , operacje , kłótnia z najbliższa rodzina zero pomocy. Straciłem prace. Od pewnego czasu czuje jak bym byl pod wpływem alkocholu , dziwne uczucie jak by w filmie , strasznie sie stresuje , nawet zwykla rozmowa z lekarzem powoduje drżenie mowy , poty , nagle skoki ciśnienia po ktorych robie sie caly czerwony . Bylem w szpitalu i mialem robione badania tk glowy , ekg , morfologia , zdjecie płuc , wszystko Ok . Teraz odczuwam drętwienie nogi ręki lewej kołatanie serca bol ucha . Bylem u neurologa powiedzial ze moje ciało lekko drży podczas badań . Czy to moze miec podłoże psychiczne ?

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu
Witam Pana,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś