Czy takie zabezpieczenie wystarczy?

Witam. Czy wskaźnik BMI ma wpływ na możliwość ciąży? Jeśli mam BMI 17,78, zażywam tabletki antykoncepcyjne i zabezpieczam się dodatkowo prezerwatywą, to czy jest ryzyko ciąży? Czy używanie dodatkowo prezerwatywy zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, czy to nie ma znaczenia?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Zbyt niska waga (w Pani przypadku mamy do czynienia z niedożywieniem) nie powinna wpływać negatywnie na skuteczność antykoncepcji. Stężenia hormonów uzyskiwane we krwi dzięki tabletce, są u Pani nawet wyższe niż u kobiet o prawidłowej masie ciała, co może skutkować nieznacznie zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Tym niemniej ochrona przed ciążą jest jak najbardziej zachowana.

Prezerwatywa jest mniej skutecznym niż tabletka środkiem antykoncepcyjnym. Ochrona zapewniana przez tabletkę jest na tyle duża, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli jednak odczuwa Pani wewnętrzną potrzebę zwiększenia pewności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować prezerwatywy, które dodatkowo jako jedyne chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.