Czy plastry wystarczą, aby nie zajść w ciążę?

Mam 20 lat i właśnie kończę drugie opakowanie plastrów antykoncepcyjnych. W środę odklejam plaster i mam 7dniową przerwę a następnie kolejny plaster. Dodatkowo z chłopakiem stosujemy jeszcze jedną formę dodatkowego zabezpieczenia (prezerwatywa), mimo że plastry stosuje dokładnie tak jak powinnam. Lecz kilka dni temu zapomnieliśmy o prezerwatywie. I chciałam zapytać czy jest możliwość, że zajdę w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antykoncepcja hormonalna jest bardzo poważną metodą antykoncepcyjną w tym sensie, że z jednej strony zapewnia bardzo wysoką skuteczność w porównaniu z innymi metodami, a z drugiej posiada najszerszy wachlarz możliwych skutków ubocznych. Decydując się na tą metodę akceptuje Pani ryzyko wystąpienia owych komplikacji, jednocześnie praktycznie eliminując (przy prawidłowym stosowaniu) ryzyko ciąży. Dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Na Pani miejscu, jeśli i tak korzysta Pani z prezerwatyw, zrezygnowałabym z używania plastrów lub, alternatywnie, odrzuciła prezerwatywy i cieszyła się pełną swobodą, którą dają plastry antykoncepcyjne.

Nie ma obecnie podstaw, by obawiać się ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!