Później przyklejony plaster - czy jestem zabezpieczona?

Mam pytanie odnośnie plastrów antykoncepcyjnych. Stosuję je od dwóch miesięcy i ostatnio po tygodniu przerwy zapomniałam przykleić kolejny plaster. Przykleiłam go po niecałych 24 godzinach od momentu, w którym powinnam go prawidłowo nakleić. Czy teraz, uprawiając seks (już szóstego dnia noszenia) nadal muszę stosować dodatkowe zabezpieczenia i czy nadal istnieje wysokie ryzyko zajścia w ciążę? Czy uprawiając seks podczas przerwy w noszeniu plastra również istnieje ryzyko wystąpienia ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w tej sytuacji powinna Pani przez pierwszych 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy. W szóstym dniu noszenia plastra ryzyko ciąży nadal istnieje, jeżeli nie będzie zastosowane dodatkowe zabezpieczenie.

Podczas przerwy w noszeniu plastrów nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Ich działanie antykoncepcyjne powinno być wówczas zachowane. Oczywiście warunkiem ich działania jest wcześniejsze prawidłowe stosowanie plastrów.

Pozdrawiam