Czy tatuaż wpływa na ciążę?

Nie wiedząc, że jestem w ciąży wykonałam sobie tatuaż w renomowanym salonie tatuażu. Z powodu niereguralnych miesiączek zorientowałam się o ciąży po wykonaniu zabiegu tatuowania. Według obliczeń wynika, że był to 5 tydzień ciąży. Co grozi mojemu dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

największe ryzyko związane z wykonywaniem tego typu zabiegów wynika z możliwości zainfekowania wirusami: HIV, WZW typu B i C. Jeżeli jednak tatuaż został wykonany w renomowanym salonie, to prawdopodobieństwo kontaktu z takimi patogenami jest niewielkie (choć nie sposób całkowicie go wykluczyć).

Z drugiej strony wiele mówi się o samym tuszu do wykonywania tatuaży – choć brak istotnych klinicznie danych i badań na temat składników zawartych w nim, niewykluczone, że ma działanie teratogenne na płód. Stąd zwłaszcza w I trymestrze odradza się wprowadzanie barwnika pod skórę.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-zrobic-sobie-tatuaz-i-masaz.

Proszę uważnie obserwować swój organizm, ale też zachować spokój. Warto również za kilka tygodni wykonać badanie w kierunku HIV i wirusowych zapaleń wątroby, by zyskać pewność, że nie doszło do zainfekowania którymś z wirusów.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-jest-przenoszony-wirus-hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.