Czy te zmiany w piersiach, mimo negatywnych wyników, mogą wskazywać na to, że jestem w ciąży?

Witam serdecznie.

Zacznę od tego, że zdażyło mi się pominąć tabletkę dwa cykle temu. Była to tabletka 6, więc, niestety, w pierwszym, najgorszym tygodniu. Odstawiłam wcześniej tabletki (17 tabletka, co wg mojego ginekologa pozwala na zachowanie skutecznosci) żeby sprawdzić czy dostanę krwawienia z odstawienia i zrobić test ciążowy nim rozpocznę następne opakowanie.

Dostałam krwawienia. 2. dnia krwawienia przyjęłam tabletkę, by skrócić przerwę, po tym jak otrzymałam negatywny wynik testu (10 mUI/ml). Po zażyciu tabletki krwawienie się natychmiast skończyło - zażyłam wczesnym wieczorem, rano kilka plamek. Zaobserwowałam u siebie zmiany w obrębie brodawek - zawsze byly lekko ciemniejsze, ale ostatnio są dosłownie sine, fioletowe. Zaniepokoiło mnie to, ponieważ jest to jeden z objawów ciąży. Dla pewności powtórzyłam test - negatywny. Dostałam znów krwawienia z odstawienia, lecz wydaje mi się nieco bardziej skąpe. Udałam się również na b-HCG, które pokazo wynik <1mUI/ml. Powinnam być spokojna, ale zmiany w obrębie piersi wciąż mnie martwią. Zażywam tabletki od blisko 5-6 lat, z krótszymi przerwami (3-5 miesięcy), obecnie bez przerw 1,5 roku.

Czy możliwe, że zmiany, które obserwuję, są związane z hormonami zawartymi w tabletkach? Zdaje się, że to progesteron powoduje zaciemnienie brodawek, więc jeśli wykluczyć ciąże - czy to oznacza, że mój organizm przestał tolerować tabletki? Zaznaczę, że zażywam tabletki z ilością hormonów 0,03 + 0,15 mg. Proszę o radę, gdyż nie chcę zaszkodzić maluchowi, bo chociaż testy mówią inaczej, wciąż nie pozbyłam się obaw, właśnie ze względu na zmiany w okolicach piersi. Dodam, że moja kuzynka, gdy zaszła w ciąże, miała szereg objawów a test, który wykonała blisko 2 tyg po spodziewanym okresie, wyszedł jej negatywny, podczas gdy na USG widać było już pęcherzyk i zarodek. Czy to możliwe, że u mnie w rodzinie występuje brak antygenu HCG? Czy zatem ani testy apteczne ani ilościowe z krwi nie wykryją u mnie HCG?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Testy wykrywające poziom b-HCG we krwi (hormon produkowany przez zarodka, a następnie przez łożysko) są zazwyczaj dość dokładne. Poziom tego hormonu wzrasta wraz z kolejnymi dniami ciąży, ale nie u wszystkich jednakowo. U niektórych kobiet w pierwszych tygodniach ciąży może być niższy, u niektórych wyższy. Być może u Pani kuzynki podczas pomiaru poziom b-HCG był jeszcze zbyt niski aby przekroczyć próg czulości testu z krwi.

U Pani natomiast wydaje się, że wynik testu był wiarygodny, ze względu na dość odległy moment kiedy mogloby dość do potencjalnego zaplodnienia. Niemniej, ze względu na nieprawidłowe zażywanie tabletek mogło dojść u Pani do zaburzeń hormonalnych, ktore spowodowały problemy z piersiami. Tabletki należy przyjmować według zalecen, czyli przez 21 dni, następnie 7 dni przerwy. Wszelkie modyfikacje mogą doprowadzić do zaburzeń cyklu i gospodarki hormonalnej, nie mówiąc o braku skuteczności. Jezeli zdarzy się zapomnieć o zażyciu tabletki, należy kontynuować przyjmowanie i przez 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywa).

Myślę, że warto byłoby aby odwiedziła Pani ginekologa, który Panią zbada i zaleci dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie