Czy mimo negatywnych testów ciążowych mogę być w ciąży?

Witam, w dniu 5 marca odbyłam stosunek z partnerem stosowałam plastry evra, i przykleiłem plaster w tym tygodniu, gdzie powinnam być bez, oprócz tego plaster mi się w małym stopniu odkleił, wzięłam tabletkę escapelle po 8 h, ze względu na złe same poczucie poszłam do lekarza lekarka kazała odkleić plaster, plaster został odklejony w dniu 15 marca, a krwawienie bardzo obfite dostałam 19 marca i trwało przez tydzień. Zrobiłam testy ciążowe po 12 dniu wyszły negatywne, zrobiłam po 14 badanie z krwi wyszło, ze jestem przed menopauza. Czy mogę zajść w ciąże? Pytam? Dlatego, ze teraz terminowo powinnam mieć miesiączkę 19, jednakże wiem, że tabletki przesuwają miesiączki. W chwili obecnej jest mi nie dobrze, bolą mnie piersi i strasznie plecy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani obawy są bezpodstawne – potwierdza to wykonany test ciążowy, a także, jeśli dobrze zrozumiałam, badanie laboratoryjne na obecność hormonu beta hCG we krwi, które wskazało poziom nieoznaczalny gonadotropiny, czyli wykluczający ciążę.

Jeżeli Pani obawy o zapłodnienie wynikają wyłącznie ze złego samopoczucia – to jest z odczuwania mdłości, bólu pleców czy braku miesiączki – to proszę pamiętać, że nie tylko zażycie tabletki antykoncepcji awaryjnej wiąże się z wystąpieniem szeregu działań niepożądanych, ale także nieprawidłowe zastosowanie antykoncepcji hormonalnej (także plastrów antykoncepcyjnych) może znacząco wpłynąć na gospodarkę hormonalną.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-dzien-po-dostepna-w-polsce-bez-recepty.

W praktyce oznacza to, że tak duże dawki hormonów, jakie przyjęła Pani, są prawdopodobnie przyczyną złego samopoczucia i braku okresu. Nie ma Pani powodu do obaw – ciąża została wykluczona, ale zarazem trudno określić, kiedy pojawi się okres, ponieważ producent pigułki antykoncepcji awaryjnej dopuszcza możliwość opóźnienia menstruacji.

Więcej na temat skutków ubocznych tabletek 72h po w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.