Czy negatywny wynik bhcg muszę powtórzyć?

Czy negatywny wynik beta hcg <2,3 zrobiony 20 dni po stosunku trzeba powtórzyć, czy definitywnie świadczy o braku ciąży? Zrobiłam 3 testy ciążowe, które wyszły również negatywnie. W tym czasie brałam tabletki antykoncepcyjne Vines. Jedyną pomyłką w braniu tabletek była w listopadzie. Pominęłam wtedy jedną tabletkę i zgodnie z ulotką wzięłam dwie kolejnego dnia. Krwawienie z odstawienia pojawiło się 12 stycznia, zbliżenie było 9 stycznia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli badanie laboratoryjne na oznaczenie hormonu beta hCG zostało wykonane 20 dni po feralnym zbliżeniu, to ciążę można wykluczyć, ponieważ już po kilku dniach od zapłodnienia w organizmie kobiety zaczyna rosnąć poziom gonadotropiny kosmówkowej.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Stosowanie się ściśle do ulotki w związku z pominiętą pigułką – w przypadku jeżeli została wzięta przed upływem 24 godzin – sprawia, że ryzyko zmniejszenia skuteczności ochrony antykoncepcyjnej właściwie nie zachodzi. Stąd prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw.

Więcej na temat zasad postępowania w przypadku pominięcia pigułki antykoncepcyjnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.