Czy ten ból jest spowodowany nerwicą?
Bol w klatce piersiowej przy nerwicy. Od jakiegos czasu czuje bol w klatce piersiowej .Bylem u lekarza zrobil wszyatkie badania i powiedzial ze wszystko niby ok z badan.krwi tylko ze cholesterol troszke zawyaoki i watroba lekko odtluszczona.Zrobil badanie ekg serca i ze wskazuje ze wyszlo dobrze i przeswietlenie serca tez w porzadku. I mam tez bolesci zolodka .Mam mysli cos mnie zacznie bolec np bol w klatce piersiowej to zaraz przychodza mysli o karetce ze to moze cos z sercem co bedzie na drugi dzien czy przespie noc.Jeszcze tak od 2 tygodni moze dluzej boli mnie lewa noga lekarz skierowal mnie na mri zeby zrobic on mowi ze to moze byc od kregoslupa.Prosze o odpowiedz

MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu
Witam Pana,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś