Czy ten katar może mieć podłoże alergiczne?

Dzień dobry, mój 5,5 miesięczny syn od prawie miesiąca ma zatkany nos bez wodnistej wydzieliny. Pediatra zalecił Fenistil w kropelkach który faktycznie przynosi lekką ulgę jednak po odstawieniu kropelek objawy wracają. Syn ma wtedy ogromne problemy ze snem, bardzo się męczy. Cz ten katar może mieć podłoże alergiczne? Czy krople Fenistil mogę stosować przez dłuższy czas? Jakie jest dalsze postępowanie diagnostyczne jeśli objawy nie będą ustępowały?

Szanowna Pani,

przede wszystkim proszę znaleźć przyczynę i sprawdzić, czy dziecko nie ma przerośniętego migdała. Lejący katar może mieć oczywiście podłoże alergiczne. Warto z tym zawalczyć, bo nieprawidłowy tor oddechowy (przez usta) niesie za sobą nie tylko dyskomfort, ale z uwagi na złą pozycję spoczynkową języka (zamiast na górze przyssany do podniebienia język leży na dnie jamy ustnej) może prowadzić do wad zgryzu, nieprawidłowej budowy podniebienia twardego a nawet zmian w budowie całej buzi. Oczywiście takie zmiany musiałyby trwać znacznie dłużej, ale warto trzymać rękę na pulsie i umożliwić maluchowi prawidłowy oddech. Te krople walczą tylko z objawem, a najistotniejsza jest przyczyna problemów z oddychaniem. Za chwilę będzie przecież Pani rozszerzać dziecku dietę, a przy zatkanym nosie jest to nieprzyjemne i trudne dla maluszka. Polecam zatem udać się nie do pediatry a do laryngologa, który wykluczy lub potwierdzi problemy alergiczne, skontroluje migdałki i dobierze leki. Takie maluszki niestety również dość często mają problemy z przerostem migdałków, jednak u nich jest to dość proste do obkurczenia lekami. Powodzenia! :)