Czy ten materiał stomatologiczny może pozostawać w zębie?

Witam Po zrobieniu tomografu szczęki okazało się , że mam przepchnięty do zatoki materiał dentystyczny. Materiał ten pochodzi z kanałowego leczenia zęba. Ząb był leczony kanałowo około 20 lat temu. Lekarz laryngolog po obejrzeniu zdjęcia orzekł, że przy tym ciele obcym wytworzyła się otoczka, ale poza tym nic się nie dzieje i żeby na ta chwilę nic z tym nie robić. Chciałabym się dowiedzieć, czy obecność takiego materiału może doprowadzić do powikłań lub zakażenia i czy można taki materiał zostawić czy należy go usunąć? Nadmieniam, że nie odczuwam bólu ani innych oznak obecności ciała obcego w zatoce.
KOBIETA, 47 LAT 5 dni temu

Tak jak powiedział laryngolog materiał może zostać do obserwacji i nie ma potrzeby jego usuwania. Trzeba kontrolować na zdjęciach RTG i w razie potrzeby laryngologiczne endoskopowo usunąć zmianę z zatoki.