Czy ten opis badania żołądka świadczy o poważnej chorobie?

Kobieta 60 lat. Witam, czy to coś poważnego?? Rozpoznanie histopatologiczne Fragmenty błony śluzowej żołądka z przewlekłym( )aktywnym( )naciekiem zapalnym. Metaplazja jelitowa(-) Zanik(-) Dysplazja(-)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania histopatologicznego nie wykazał ani metaplazji, ani dysplazji jelitowej, co jest dobrą informacją, natomiast przewlekłe zapalenie błony śluzowej świadczy o stanie zapalnym, który wymaga podjęcia leczenia.

Więcej informacji pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy.

Zapalenie błony śluzowej, określane niekiedy jako nieżyt czy katar żołądka, to stan objawiający się szeregiem dolegliwości, w tym bólowych, w obrębie nadbrzusza. Może być skutkiem niewłaściwej diety, nadużywania alkoholu czy zażywania leków. Szybko rozpoznany, bez trudu poddaje się leczeniu, w przypadku przewlekłego nieżytu z pewnością leczenie jest dłuższe i wymaga zmiany nawyków – w tym żywieniowych.

Proszę skonsultować się z gastrologiem – do niego należy decyzja o leczeniu i ewentualnych badaniach kontrolnych.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zoladek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.