Czy ten preparat ma wpływ na antykoncepcję?

Czy Ondansetron Bluefish obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

lek Ondansetron Bluefish stosowany jest w celu zapobiegania wymiotom i nudnościom oraz w celu leczenia powyższych objawów będących efektem chemioterapii, radioterapii bądź występujących w okresie pooperacyjnym.

Leku nie należy stosować w ciąży. Producent Ondansetron Bluefish w ulotce dołączonej do opakowania informuje, że kobiety będące w wieku rozrodczym i stosujące dany preparat powinny porozmawiać z lekarzem o skutecznej antykoncepcji, aby nie zajść w ciążę podczas leczenia.

Jednocześnie producent nie wspomina o jakichkolwiek interakcjach z doustną antykoncepcją hormonalną. Można więc uznać, że preparat ten nie będzie obniżał skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Nie wspomina jednak Pani, jakie konkretnie są to tabletki, dlatego warto przedyskutować tę kwestię z ginekologiem.

O skuteczności tabletek antykoncepcyjnych przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.