Czy ten wynik rezonansu oznacza coś groźnego?

Proszę o pomoc w interpretacji wyników rezonansu magnetycznego. Badanie MR: podnamiotowo, w prawym konarze środkowym móżdżku widoczne pojedyncze ognisko, wielkości ok. 7x3mm, o wysokiej intensywności sygnału w obrazach T2- zależnych i sekwencji FLAIR - zmiana o niespecyficznym charakterze - naczyniopochodnym? demielinizacyjnym?" co oznacza taki wynik badania ? czy to coś groźnego ? Ponadto: przyścienne zgrubienia śluzówkowe (szerokość ok. 5mm) w zatokach szczękowych " Dodam że cierpię na częste bóle głowy, często jest to ból jest o charakterze migrenowym (tak mi się wydaje), taki rodzaj bólu występuje szczególnie w okresach około menstruacyjnych choć nie zawsze, często równiej bez związku z miesiączką, ból zaczyna sie i nasila również podczas wykonywania aktywności fizycznej, jest to np ból klujący / pulsujący Mam problemy z zasypianiem, a gdy już zasnę jestem "bez kontaktu" przez co mam straszne problemy ze wstaniem rano. Do tego dochodzą problemy z koncentracją i w ostatnim okresie pojawiło się uporczywe drganie prawej powieki (suplementowanie magnezem i innymi skł. mineralnymi i witaminami nie przynosi efektów) dodatkowo choruję na niedoczynność tarczycy z chorobą Hashimoto. Jestem po 1 ciąży i po jednym porodzi naturalnym (15 miesięcy temu), obecnie stosuję doustną antykoncepcję.

Jak już wczoraj wspomniałem, a Pani uzupełniła opis, potwierdza się że przyczyną pojedynczego ogniska w mózgu, wskazującego na raczej naczyniopochodny jego charakter, jest zapewne dokonany niedokrwienny udar mózgowy typu POCI ( POsterior Circulation Infarct ). Liczne badania naukowe pozwoliły ugruntować powszechny pogląd, że stosowanie doustnej antykoncepcji jest istotną przyczyną udarów mózgowych. Inną, ogólnie znaną częstą konsekwencją neurologiczną stosowania doustnej antykoncepcji jest migrena. Zdarza się także w przypadkach wyjątkowo nasilonej migreny, że właśnie podczas trwania jej napadu dochodzi do udaru niedokrwiennego mózgu. Natomiast zmiany zatok szczękowych, jak wczoraj wyjaśniałem pokrótce, bywają często wtórnym odczynem zapalnym powodowanym głęboką próchnicą zębów szczęki z tworzeniem się torbieli okołowierzchołkowych korzeni tych górnych zębów. Zatem stan zapalny z zębów ( u góry ) może przenikać do zatok szczękowych. Inną częstą przyczyną tego typu zgrubień śluzówki zatok obocznych nosa bywają stany alergiczne. Poza tym, snując teoretyczne rozważania ( jak wspominałem konieczne jest w Pani sytuacji szczegółowe badanie podmiotowe i przedmiotowe przeprowadzane w gabinecie przez neurologa, aby zobiektywizować precyzyjnie rozpoznanie i podjąć stosowne leczenie ) należy zauważyć, że przy niedoczynności tarczycy zdarza się jednocześnie współistniejąca niedoczynność przytarczyc. Wytwarzany przez przytarczyce parathormon wraz z produkowaną w tarczycy kalcytoniną regulują poziom wapnia we krwi. Gdy gruczoły te ( tarczyca i przytarczyce ) są niedoczynne, wówczas pogarsza się produkcja hormonów regulujących w organizmie gospodarkę wapniową, z czym często współistnieją inne zaburzenia elektrolitowe, zwłaszcza magnezu i fosforu. Drżenie powiek i niektóre inne z opisywanych przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na tego typu zaburzenia elektrolitowe, hormonozależne, o obrazie tzw. utajonej tężyczki. Celem potwierdzenia tego stanu należałoby wykonać elektrofizjologiczną próbę tężyczkową w pracowni EMG oraz oznaczyć we krwi poziom wapnia zjonizowanego, magnezu, fosforu i parathormon. Udostępnienie specjaliście neurologii wyników tych badań w ramach konsultacji neurologicznej umożliwiłoby podjęcie skutecznego leczenia. O celowości zaprzestania doustnej antykoncepcji nie wspomnę.