Czy testy mogły pokazać błędny wynik?

Witam! Mam problem gdyz moje miesiaczki byly zawsze regularne cykl okolo 25 dni.. Ostatnia miesiaczke mialam 5 lutego i do tej pory czekam...podejrzewam ciaze ale zrobilam 2 testy i wynik negatywny..z tym ze objawy mam kazdego dnia jak przed miesiaczka bola mnie piersi i brzuch..czy jest mozliwosc ze testy daly bledny wynik? Z gory serdecznie dziekuje za odpowiedz..
KOBIETA, 42 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Zdarza się, że domowe testy ciążowe mogą dać niewiarygodny wynik, np. jeżeli zostały zrobione zbyt wcześnie. Jeżeli mimo negatywnych wyników ma Pani podejrzenia, że jest Pani w ciąży, warto jeszcze udać do laboratorium na badanie z krwi hormonu u nazwie gonadotropina kosmówkowa. Dzięki niemu można szybko wykryć ewentualne zapłodnienie. Jeżeli jednak ten test również da negatywny wynik, warto poszukać innej przyczyny problemu.

Trzeba bowiem pamiętać o tym, że brak miesiączki w terminie, jak również ból piersi czy brzucha mogą mieć inne podłoże i nie zawsze świadczą o ciąży. Warto w tym przypadku udać się na konsultację do ginekologa, aby przebadać się pod kątem różnych chorób układu rozrodczego. Być może konieczne będzie jeszcze wykonanie badania usg, aby mieć szerszy obraz Pani stanu zdrowia. Czasami za zaburzenia miesiączkowania odpowiadają także problemy z gospodarką hormonalną. Warto zatem wykonać dodatkowe badania hormonalne, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście brak okresu w Pani przypadku ma z tym jakiś związek.

Zachęcamy także do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o podobnej tematyce zadane przez innych użytkowników portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-test-ciazowy-mogl-sie-pomylic

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-znaczyc-moje-wyniki-testow-ciazowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.