Czy to depresja, czy może zmęczenie?

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc. Mam następujący problem. Została u mnie stwierdzona anemia, słabe wchłanianie żelaza we krwi. Jestem nieustannie zmęczona, bolą mnie barki, plecy, czuję się ciężka, cierpię na brak energii, dużo śpię, a rano nie mam humoru i nie mogę wstać z łóżka. Ale dolegają mi również smutek i przygnębienie, często płaczę,wzruszam się, nie jestem niczym zainteresowana, ciężko mi się zebrać do działania, straciłam zadowolenie z pracy, radość życia, mam problemy z koncentracją, skupieniem, rano brak apetytu. Czy to możliwe, że powyższe objawy spowodowane są anemią i niedokrwistością? Czy może dolega mi równolegle depresja? I jak mogę to stwierdzić i do kogo się udać? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Objawy takie jak: ospałość, zmęczenie i utrata energii mogą być związane z anemią. Jednakże wymienia Pani objawy, które mogą wskazywać na zespół depresyjny. Dość charakterystycznymi objawami depresji są: utrata zdolności do odczuwania przyjemności, gorsze samopoczucie w godzinach porannych, płaczliwość, pogorszenie pamięci i koncentracji, wycofanie z aktywności, obniżona samoocena.

Postawienie diagnozy jest możliwe po badaniu przez lekarza psychiatrę. Może Pani skorzystać z porady lekarskiej w ramach poradni zdrowia psychicznego lub prywatnego gabinetu. Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie.

Podstawową metodą leczenia depresji jest psychoterapia lub przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Leki przeciwdepresyjne nie wpływają na wchłanianie żelaza.

Z pozdrowieniami.

Objawy jakie Pani opisuje występują przy anemii. To co charakterystyczne dla depresji to brak odczuwania przyjemności. Sugerowałabym udanie się do psychologa, który po szczegółowym przeprowadzeniu wywiadu może postawić dokładną diagnozę.

Proszę zadbać o siebie. Jeśli czuje się Pani zmęczona proszę pamiętać, że nie oszuka się organizmu. Jest to znak, że coś dzieje się nie tak, jak powinno. Po pierwsze powinna Pani zdać sobie sprawę z rzeczy, które sprawiają Pani przyjemność. Najlepiej wypisać je na kartce i dążyć do tego, żeby je zrealizować. Jeśli może Pani wziąć kilka dni wolnego, to super. Jeśli ma Pani wolny weekend proszę poświęcić go tylko sobie. Proszę też zrobić sobie jakąś przyjemność. Najlepiej jest oderwać się od otoczenia, w którym żyje się codziennie. Proszę pamiętać, że to Pani teraz odczuwa zmęczenie psychicznie i to Pani potrzeba wypoczynku i w tej chwili to Pani tej jest najważniejsza.

Życzę szybkiego powrotu do dobrej formy!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl