Czy depresja może powodować uczucie zmęczenia?
Dzień dobry! Czy możliwe jest, aby depresja była skutkiem chronicznego zmęczenia, a nie na odwrót? Fluoksetyna zdjęła zaburzenia lękowo-depresyjne, lecz zmęczenie daje we znaki 24/7. Lek przeciwdepresyjny biorę od 4 miesięcy. Od - miesiąca nic się nie zmienia, a na terapii ciężko jest uczestniczyć jak mam spory problem z koncentracją, a tym bardziej chce mi się spać i mam dosyć uporczywy światłowstręt. Rezonans, EEG, okulista i wszystkie badania OK. Od pół roku mam grypopodobne objawy

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu
Dzień dobry. Przede wszystkim główne leczenie depresji odbywa się przez interwencję terapeutyczną. Farmakologia często stanowi tylko doraźną pomoc w zniwelowaniu najbardziej uporczywych objawów (często nie pozwalających na podjęcie terapii psychologicznej) lub jest w ogóle zbędna, gdy objawy umożliwiają uczestnictwo w terapii. Z pańskiego opisu wynika, że niektóre objawy utrudniające wizyty u psychologa nie ustąpiły. Być może należałoby wrócić do lekarza przepisującego leki i ten spróbowałby wprowadzić zmiany zaleceń np. co do dawki lub rodzaju leków. Niezależnie od tego proszę traktować pracę z psychologiem jako niezbędny, a wręcz główny, środek mający doprowadzić Pana do komfortu psychicznego i zadowolenia z życia. Pozdrawiam serdecznie.