Jak leczyć ciągłe zmęczenie w depresji?

Cierpię na brak motywacji i chroniczne zmęczenie. Dodatkowo nic nie przynosi mi radości, nie odczuwam emocji. Leczyłem się na depresję biorąc leki SSRI, jednak one nie pomagały. Nie wydaje mi się, żeby to była typowa depresja. Gdy psychiatra ciągle tylko zmieniał leki na kolejne z grupy SSRI, przestałem do niego chodzić. Nic nie pomagało, gra nie warta świeczki. Badania tarczycy, tsh, prolaktyny, kortyzolu i morfologia krwi w normie. Psychoterapeuta niewiele był w stanie pomóc. Do psychiatry nie chcę już chodzić. Zauważyłem, że suplementy podnoszące dopaminę delikatnie pomagają. Podobnie lek Aurorix, który dostałem od kolegi (jest inhibitorem MAO-A, który również delikatnie podnosi dopaminę). Myślę, że leki agonistyczne receptorów D2,D3 mogłyby mi pomóc ale w głównej mierze są to leki przeciwparkinsonowskie, przez co lekarz nie będzie prawdopodobnie chciał mi ich przepisać, chociaż w stanach np. pirybedyl stosowany jest w przeciwdziałaniu anhedonii w depresji lekoopornej.

Lek. Michał Lenard

Depresja jest chorobą, która wymaga stosownego, często długotrwałego leczenia. Jeżeli leki zalecone przez psychiatrę nie pomogły, sugeruję skonsultować się z innym specjalistą. Na pewno łatwiej będzie Panu opanować objawy za pomocą leków zaleconych przez specjalistę, niż gdyby sam Pan szukać różnych środków poprawiających nastrój. Pozdrawiam!