Czy to normalne, że 6-miesięczne dziecko mało śpi?

moje 6 miesieczne dziecko malo spi. budzi sie w nocy i jest w pełni aktywna . czy to normalne ??? w dzien tez bardzo malo spi sa to 2 drzemki po ok. 40 min

Lek. Katarzyna Szymczak

Jeśli poza tym nie ma innych nierpawidłowości i dziecko rozwija się prawidło, nie ma powodu do niepokoju.
Pozdrawiam

Sześciomiesięczne dziecko przeżywa intensywne zmiany w rozwoju: bardzo poszerzają się jego możliwości ruchowe, zaczyna więcej rozumieć i dostrzegać. Dlatego okresowo mogą wystąpić częstsze wybudzenia i krótszy sen. Dziecko jest jakby podekscytowane swoimi możliwościami (np. siadaniem, pełzaniem, obracaniem się). Nie należy zmieniać rytuałów nocnych, reagujemy spokojnie, nie zapalamy mocnego światła, mówimy szeptem - dziecko musi kojarzyć, że jest noc i wszyscy zachowują się inaczej. Ponadto każde dziecko ma swój własny wzorzec i zdarzają się (pewnie na niekorzyść rodziców :) dzieci śpiące niewiele. Ważne, jak poza tym się zachowują i rozwijają! Nocne wybudzenia mogą być też spowodowane skokiem wzrostu i zwiększonym głodem. A może mama właśnie wróciła do pracy i maluszek "wyrównuje sobie" jej nieobecność w dzień? Sumę snu u dziecka liczymy bez nocnych pobudek na jedzonko (np. jeśli zasypia o 8 i śpi z przerwami do 7 rano, możemy policzyć to jako 11 godzin).
pozdrawiam!