Czy to normalne, że nie dostałam krwawienia z odstawienia?

Dzień Dobry. Skończyłam drugie opakowanie tabletek YAZ (24 4) Jestem w trakcie 4 dniowej przerwy, jutro mam rozpocząć nowe opakowanie. Nie dostałam krwawienia z odstawienia, bardzo się tym martwię. Czy może tak być w początkowych opakowaniach? Miesiąc temu krwawienie wystąpiło. Stosunek skończony we mnie wystąpił raz na 6 tabletce, ale tabletki brałam regularnie, bez spóźnień i problemów.
KOBIETA, 24 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

Przy pierwszych miesiącach stosowania leku, takie sytuacje mogą mieć miejsce i nie należy panikować. Takie krwawienie może w ogóle nie wystąpić i zwykle nie oznacza to ciąży.

Jeżeli nie będzie miała Pani krwawienia z odstawienia więcej niż dwa razy pod rząd, a ciąża zostanie wykluczona (wykluczona testem beta HCG z krwi), to proszę zgłosić się do lekarza.

Tabletki antykoncepcyjne ograniczają przyrost błony śluzowej endometrium, która obkurcza się podczas krwawienia. Są preparaty antykoncepcji,które mogą bardzo hamować przyrost endometrium i wtedy nie wystąpuje krwawienie z odstawienia. Wtedy lekarz podejmuje decyzję czy przepisać inny preparat.

Odpowiedzi innych specjalistów o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-spowodowany-brak-krwawienia-podczas-przerwy-w-antykoncepcji

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska