Czy to prawda, że ta antykoncepcja nie będzie działać?

Witam mam pytanie czy to prawda że osoba powyżej 30 BMI otyła stosującą antykoncepcję to ta antykoncepcja nie będzie działać

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jest takie prawdopodobieństwo – otyłość jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Istnieją tezy sugerujące, że otyłość jest czynnikiem zmniejszającym skuteczność pigułek hormonalnych, choć nie zostało to do końca dowiedzione. Natomiast problemem mogą być w tym przypadku powikłania wynikające ze stosowania antykoncepcji hormonalnej przez kobietę otyłą. Tutaj odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/otylosc-a-skutecznosc-antykoncepcji-hormonalnej.

W rzeczywistości osobom otyłym odradza się taką metodę antykoncepcji z uwagi na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Otóż wysokie BMI może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach, a w takiej sytuacji pigułki antykoncepcyjne są niewskazane. Jednak oceny tego dokonuje ginekolog – to on jest w stanie stwierdzić, czy antykoncepcja hormonalna będzie stanowić dodatkowe zagrożenie dla zdrowia pacjentki, biorąc pod uwagę nie tylko jej BMI, lecz także ewentualne choroby współtowarzyszące otyłości, np. nadciśnienie. W tym celu konieczne jest wykonanie szeregu badań, które pomogą w ustaleniu czy jest możliwe bezpieczne stosowanie antykoncepcji hormonalnej (lipidogram, poziom glukozy we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego itd.). Zachęcam do lektury artykułu omawiającego problem skutków zażywania tabletek antykoncepcyjnych: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.