Czy to są objawy nerwicy? Powinnam wybrać się do jakiegoś specjalisty?

Witam. Jestem 24-letnią mamą. Wszystko zaczęło się 5 lat temu od klucia w sercu, miałam robione ekg, wyszło OK - prawdopodobnie te objawy były spowodowane stresem przed wyjazdem za granicę. Od jakichś dwóch lat odczuwam, oczywiście z przerwami, pieczenie po lewej stronie klatki piersiowej i lewej ręce, pojawiają się również zawroty głowy, jakby trudniejsze oddychanie. Podkreślę również, że od bardzo dawna mam powiększone migdały - dostałam antybiotyk, ale nic nie pomogło, odczuwam również bóle nóg – mrowienie, drętwienie. Czuję ucisk bądź mrowienie na plecach, na wysokości płuc. Do lekarza oczywiście się wybieram, ale boję się, nie lubię stać w kolejkach, czuję się wtedy bardzo zestresowana:/ Mój lekarz rodzinny jest bardzo sympatycznym lekarzem ale ma problemy z słuchaniem swoich pacjentów - możne powinnam od razu wybrać się do jakiegoś specjalisty?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Każdy przypadek bólu w klatce piersiowej powinien zostać  prawidłowo zdiagnozowany przez internistę. Postawienie diagnozy jest możliwe wyłącznie po osobistym badaniu lekarskim. Objawy bólowe o charakterze kłującym, nasilające się przy ruchach klatki piersiowej, jak np. głębokie wdechy, kaszel mogą wskazywać na nerwoból międzyżebrowy. Pojawia się w obszarze unerwienia przez nerwy międzyżebrowe. Nerwoból może pojawiać się w sytuacjach obciążenia stresem.

Opisywane dolegliwości, takie jak: duszność, mrowienie i drętwienie, zawroty głowy mogą wystepować w zaburzeniach depresyjno- lękowych, zespole lęku uogólnionego, leku napadowego oraz innych zaburzeń nerwicowych. Dlatego też, wskazana byłaby konsultacja u lekarza psychiatry, który będzie mógł postawić diagnozę po zapoznaniu się z dokładnym opisem zgłaszanych objawów. W razie potrzeby skieruje Panią na badania lub konsultacje specjalistyczne. Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie.

Serdecznie pozdrawiam