Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy toksoplazmoza może powodować powiększanie się i guzki węzłów chłonnych?

Posiadam takie wyniki biopsji węzła chłonnego: Uzyskano mieszaną populację komórek limfoidalnych z obecnością licznych fagocytujących makro fagów i komórek nabłonkowatych. Obraz cytologiczny odpowiada odczynowemu zapaleniu węzła chłonnego prawdopodobnie o charakterze ziarniniakowym. Wskazane wykonanie testów serologicznych. W przypadku utrzymywania się lub powiększenia zmiany wskazana weryfikacja histologiczna całego węzła chłonnego. Dodam, że guzki (2 sztuki ) są twarde i nieruszające się. Z badań wynika,że mam toksoplazmozę. Jak to się ma do guzków i jak to się leczy? Dziękuje za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

w przebiegu toksoplazmozy dochodzi do odczynowego zaplenia węzłów chłonnych, nie są to jednak guzki o charakterze ziarniakowym. Zwykle po odpowiednim leczeniu, powiekszenie węzłów ustępuje. Taki obraz węzła może odpowiadać np. sarkoidozie. Proponowałbym udać się z wynikiem badania do Pani lekarza prowadzącego, który znając Pani stan kliniczny i historię choroby zaleci dalsze postępowanie.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy