Toksoplazmoza a węzły chłonne

Witam. Od 4 miesięcy mam powiększone węzły chłonne szyi. Oto moje USG szyi: Węzły chłonne szyi obustronie powiększone są w ok. kątów żuchwy i wzdłuż gałęzi żuchwy do 30 mm - obustronnie w górnej części szyi do tyłu od mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego oraz po stronie lewej szyi na całej długości mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Węzły mają podłużne kształty - są ułożone jeden za drugim i mają zachowane wnęki - odczynowo powiększone węzły chłonne. Morfologia wyszła bardzo dobrze, wykazała jednak konktakt z toksoplazmą. Po zrobieniu testów na toksoplazmozę wyniki wyglądają nastepująco: IgG 80 IU/ml; 0,00-3,99: ujemny, 4,00-8,00: watpliwy, powyżej 8 dodatni. IgM 0,26; poniżej 0,55 ujemny, powyżej 0,65 dodatni. I tu moje pytanie. Czy węzły chłonne mogą zostać w stanie powiekszenia po przebytej toksoplazmozie? Czy to może być skutkiem przebytej choroby? Czy od razu po przebytej chorobie powinny zmaleć...? Mój laryngolog skierował mnie do poradni chorób zakaźnych. Bardzo proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Względnie niski dodatni poziom przeciwciał IgG, przy ujemnym oznaczeniu przeciwciał w klasie IgM, owszem, świadczy o przebytym zakażeniu, ale nie można być pewnym, że właśnie toksoplazmoza spowodowała powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatię). Prawidłowe postępowanie w przypadku przewlekle (ponad 2 tygodnie) utrzymującego się powiększenia węzłów chłonnych, zwłaszcza bezbolesne, polega na wykonaniu chirurgicznej biopsji zmienionych węzłów chłonnych. Ocena histopatologiczna jest nieodzowna. Badanie usg niestety jest mało miarodajne w tej sytuacji. Proponuję zgodnie z zaleceniami zgłosić się do poradni chorób zakaźnych w celu dalszej diagnostyki i swoistego leczenia. Nie można bagatelizować tej sprawy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.