Czy torbiele na jajnikach są przyczyną braku okresu?

Witam, mam 22 lata. Ostatni okres miałam 27. 03., kolejny powinien być 28. 04. Jednak do tej pory się nie pojawił.
W ciąży nie jestem, zabezpieczam się i zawsze sprawdzam czy z prezerwatywą wszystko ok, nigdy się nic nie wydarzyło. Dla pewności zrobiłam test, wyszedł negatywny. Więc to nie ciąża, ale okresu nadal brak.
Co może być tego przyczyną? Dodam jeszcze, że ponad rok temu miałam podobną sytuację i wtedy się okazało, że mam torbiele na jajnikach, brałam tabletki i się ich pozbyłam. Czy to mogą być znowu torbiele? Czy nie da się ich wyleczyć na zawsze?
Pozdrawiam serdecznie.

Witam!

Ponieważ już raz wystąpiły u Pani torbiele na jajnikach, prawdopodobnie tym razem sytuacja się powtórzyła. Torbiele czynnościowe (najczęstsze) zwykle powstają na tle zaburzeń hormonalnych, nie są groźne, niestety mają tendencje do nawracania. Nie ma sposobu, aby pozbyć się ich na zawsze. Dużą skuteczność wykazują tabletki antykoncepcyjne, jednak po ich odstawieniu torbiele mogą powracać.

Aby sprawdzić czy powodem braku okresu jest torbiel, trzeba wykonać USG narządu rodnego, najlepiej głowicą dopochwową.