Dzień Dobry Pani,
Zaprezentowane przez Panią symptomy, mogą wskazywać na objawy nerwicowe (celowa byłaby konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego- w ramach NFZ-tu, celem diagnostyki i ewentualnego leczenia).
Zalecana byłaby również osobista konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Panią na kontrolną konsultację kardiologiczną.
Z przesłaniem dla Pani tylko satysfakcjonującego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605
Szanowna Pani,
wskazana jest konsultacja kardiologiczna i szczegółowa diagnostyka, badanie holterem pracy serca podczas snu - umożliwi wykrycie zaburzeń. Jeśli okaże się, że serce pracuje prawidłowo, wtedy należy diagnozować i leczyć czynnik psychiczny. W momencie kiedy zasypiamy funkcję przejmuje układ przywspółczulny, który odpowiada za relaksację, czyli wszystkie parametry życiowe zmniejszają swoją aktywność, nie słyszymy uderzeń serca, puls jest wyczuwalny, jednak jego natężenie jest mniejsze. W momencie aktywacji układu współczulnego parametry życiowe znacznie podwyższają się i wtedy słyszymy szybkie uderzenia serca, znacznie podwyższa się ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku problem może być spowodowany zaburzeniami lękowymi. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Może być wynikiem nerwicy chorób tarczycy Chorób Serca przede wszystkim Proszę udać się do lekarza internisty
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to nerwica, czy jednak choroba serca? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego moje serce bije szybko w spoczynku? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak najskuteczniej wyleczyć nerwicę serca? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Dlaczego szybko bije mi serce i odczuwam lęk? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy kołatanie serca w czasie leżenia na lewym boku może mieć związek z nerwicą lękową? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co może znaczyć takie uczucie arytmii serca? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy nerwica może powodować arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak się diagnozuje nerwicę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy problemy z oddechem mają związek z nerwicą? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Neurastenia - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie
Neurastenia to choroba z grupy zaburzeń lękowych,
Techniki relaksacyjne w leczeniu nerwic
Podstawowymi formami leczenia zaburzeń lękowych są
Tachykardia zatokowa - przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Tachykardia zatokowa (częstoskurcz serca) jest zab