Czy usunięcie śledziony ma wpływ na aktywność hemolizy?

Mam 56lat i od 2010r.niedokrwistosc autoimmunohemolityczna Ost. wynik retic-265, Ldh -1158 bilrub-4,2. Czwarty rok na Metypredzie 24/32mg. Przez 2010r. było20 przetoczen, chemioterapia i immuran. Teraz juz tylko steryd, ale ten robi spustoszenia . Czy gdyby mi usunięto śledzionę (jest w normie) byłaby szansa na uspokojenie aktywności hemolizy i chocby zmniejszenie dawki sterydu?? Szpik jest mocno wzbudzony, ale nic w nim nie ma złego. Hemoglob. 11,1 Prosze o odp. Pozdrawiam.Gocha

Myślę, że takowa szansa po usunięciu śledziony jest. Niedokrwistość autoimmunohemolityczna jest jednym ze wskazań do usunięcia śledziony. Jednak w tym względzie musi wypowiedzieć się hematolog, a nie chirurg. Chirurg tylko na zlecenie hematologa wykonuje takie operacje.