Czy w ciąży można latać samolotem przy bólach podbrzusza?

Witam. Jestem w 5 tygodniu ciazy. Wybieram sie na urlop (bedzie to miedzy 8 a 10 tygodniem): lot samolotem bedzie trwal okolo 3h, potem z lotniska czekaja mnie kolejne 4h transportu do miejsca docelowego. Od ostatnich dwoch tygodni bardzo boli mnie podbrzusze i odcinek ledzwiowy plecow. Wszystko sie rozciaga, rozumiem, jednak czesto sprawia mi to trudnosci z chodzeniem. Mam zdiagnozowane omdlenia wazowagalne, niedocisnienie oraz drozny otwor miedzy komorami serca. Czy w takim przypadku moge leciec? Czy nie jest to zbyt ryzykowne?

Lek. Michał Lenard

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do lotów samolotem. Nie wiem tylko jak bardzo otwór w przegrodzie międzykomorowej wpływa na wydajność pracy Pani serca, być może powinien Panią zbadać kardiolog. Jeżeli jednak nie odczuwa Pani żadnych niepokojących objawów, to nie powinno być przeciwwskazań. Pozdrawiam!