Czy w czasie połogu można zajść w ciążę?

Witam! 12 września 2011 roku urodziłam pierwszego synka. Niestety konieczne było cesarskie cięcie. Po 3 tygodniach od porodu uprawiałam seks z moim mężem. Nie wiedzieliśmy, że podczas połogu również można zajść w ciążę i nie zabezpieczyliśmy się. Chciałam się dowiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo, że znowu jestem w stanie błogosławionym i czy w czasie połogu można wziąć tabletkę 72 h po? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Jak słusznie Pani zauważyła, w okresie połogu możliwe jest zajście w ciążę. Niestety w takich sytuacjach niemożliwe jest choćby przybliżone ocenienie ryzyka poczęcia. Głównym czynnikiem determinującym przywrócenie owulacji jest sposób karmienia noworodka. Jeżeli karmi Pani wyłącznie piersią, to szanse na przywrócenie owulacji w 3 tygodnie po porodzie są niewielkie. Jeżeli karmi Pani mlekiem modyfikowanym to ryzyko ciąży jest znacznie wyższe.

Tabletka alarmowa jest przeciwwskazana dla kobiet karmiących piersią. Decyzję o wskazaniach do przyjęcia może podjąć ginekolog, który przeprowadzi z Panią dokładny wywiad i oceni ryzyko zajścia w ciążę.

Pozdrawiam