Czy w ten sposób może dojść do zakażenia?

Dzień dobry, chciałabym zapytac czy jest możliwe zakażenie HIV podczas pobierania krwi sterylna igła? Czy jeśli pielęgniarka dotknie brudna ręka miejsca wkłucia i potem igła przeniesie te drobnoustroje do krwiobiegu? Nie było widać krwi, wiec chyba by była to za mała ilość żeby przenieść HIV ale bardzo się stresuje i chciałabym się upewnić czy w ogóle taka droga zakażenie jest możliwe. Tzn ręka nie była widocznie brudna ale pielęgniarka nie miała rękawiczek i przy mnie nie umyła rak Pozdrawiam
KOBIETA, 32 LAT 3 miesiące temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry, wirus HIV nie jest chorobą tzw. brudnych rąk, aby mógł się przez nie przenieść, nawet gdy ktoś dotknął Pana rany niezdezynfekowaną ręką. Do zakażenia w ten sposób konieczny były kontakt, chociażby zranionej ręki pielęgniarki, która krwawym miejscem/uszkodzoną skórą dotknęłaby miejsca Pana wkłucia. Inną drogą przeniesienia wirusa są np. kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego (chociaż to i tak nie chroni w 100%). W związku z tym nie powinien mieć Pan obawy co do zarażenia się w ten sposób HIV.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv-wszystko-co-musisz-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/hiv-co-nalezy-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/czy-grozi-nam-epidemia-zakazen-wirusem-hiv

https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-na-temat-hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty