Czy wcześniejsze zdjęcie szwów i krwawienie z rany będzie miało wpływ na wielkość blizny?

Miałam zszywaną ranę po usunięciu włóknika twardego z łydki. Z powodu wyjazdu szwy (3) zostały zdjęte po tygodniu (zamiast 2). Doktor nakleił jakieś specjalne plasterki, które miały jeszcze jakoś podtrzymywać ranę. Niestety rana trochę krwawiła i plasterki odpadły, a w środku rany zrobił się skrzep. Czy to będzie miało wpływ na wielkość blizy? Bo ten skrzep ją rozszerzył. Zostawić ten skrzep cz go 'wypłukać? Można smarować maścią na blizny? Nawilżać czymś?

Blizna może być trochę większa, ale niekoniecznie. Do 2 tygodni od kompletnego wygojenia rany niczym nie smarować. Potem można Contractubexem w kremie.