Czy węgiel leczniczy obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Mam takie pytanie. Od maja br przyjmuję tabletki antykoncepcyjne S*****. Teraz w październiku podczas 7-dniowej przerwy w trakcie krwawienia z odstawienia 4 dnia bolał mnie żołądek, więc zażyłam jedną tabletkę węgla leczniczego. Czy może on osłabić działanie tabletek? Dodam, że współżyłam z chłopakiem na 3 dzień po rozpoczęciu kolejnego opakowania. Dodatkowo zawsze zabezpieczamy się prezerwatywą i chłopak nigdy nie jest do końca we mnie. Nigdy nie zdarzyło mi się zapomnieć o tabletce, a opóźnienia były najwyżej parominutowe. Jednak po dwóch tygodniach od stosunku odczuwam lekki ból w podbrzuszu jak przed miesiączka lub w dolnej części pleców i ogólnie jestem cała wystraszona, że mogę być w ciąży. A na 6 dni przed miesiączką mam podwyższoną temp ciała do 36.9, a w pochwie 37.3 i wydobywa się ze mnie kremowy śluz. Co to może oznaczać? Czy mogę być w ciąży? Bardzo proszę o szybką pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

Wszystko co opisujesz w związku ze stosowanym przez Was zabezpieczeniem zdecydowanie świadczy o praktycznie zerowych szansach na zajście w ciążę. Owszem, węgiel zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, ale przy jednoczesnym przyjęciu obu leków. Jeżeli była to jedna tabletka węgla, w dodatku przyjęta na 3 dni przed rozpoczęciem kolejnego blistra, a dodatkowo zabezpieczacie się prezerwatywą właściwie nie ma szans na ciążę.
Oczywiście, dla własnego spokoju możesz wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam.