Czy wiek 12 lat jest odpowiednim na przeprowadzenie drugiego etapu operacji kręgosłupa?

  W wieku pięciu lat u mojej córki w przedszkolu zaobserwowano małe skrzywienie kręgosłupa. W związku z tym chodziła na basen i ćwiczenia rehabilitacyjne, które również wykonywała w domu. Jednak skrzywienie w dalszym ciągu postępowało. Ponieważ w naszym mieście nie ma specjalistów od skrzywień kręgosłupa, wysłano nas do Poznania. Dowiedzieliśmy się tam, córka ma idiopatyczną skoliozę piersiowo-lędźwiową. Pan profesor kazał nam przyjeżdżać co pół roku na wizyty kontrolne, w celu obserwowania postępu tegoż skrzywienia. W wieku 11 lat przeprowadzono jej operację (tj. grudzień 2010 roku) w części lędźwiowej. Powiedziano nam, że część piersiowa, bardziej skrzywiona powinna się sama podprostować. Tak jednak nie jest, o ile kręgosłup w części lędźwiowej wygląda dużo lepiej, to w części piersiowej skrzywienie dużo bardziej się pogłębiło. Córka skończyła w czerwcu 12 lat i dowiedzieliśmy się, że powinna być przeprowadzona druga operacja, korygująca część piersiową. Jednak następnie powiadomiono nas się, że jest to dość duże ryzyko, gdyż dziecko wciąż rośnie i obawiamy się czy ten zabieg powinniśmy wykonać teraz. Wiemy, że najlepiej byłoby wykonać go, gdy córka już urośnie, lecz skrzywienie szybko postępuje, widoczny jest u niej duży garb żebrowy. Czy w tym wieku przeprowadzenie takiej operacji jest właściwe? Jak zachowa się usztywniony kręgosłup w czasie wzrostu dziecka? Jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze? Proszę bardzo o rzetelną poradę i z góry dziękuję za poświęcony czas i okazaną pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niestety niemożliwe jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na Pani pytanie. Leczenie tak poważnych wad postawy wymaga dokładnego przeanalizowania całej dotychczasowej historii choroby. Wspomina Pani, że konsultacje odbywają się w wyspecjalizowanym ośrodku, który zajmuje się leczeniem tego rodzaju schorzeń. Ośrodki wysoko wyspecjalizowane cechują się wysoko wykształconą kadrą, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Leczenie chirurgiczne skoliozy idopatycznej wykonywane jest w różnym wieku, w zależności od nasilenia zmian. Nie widzę zatem podstaw do niedowierzanie w zalecenia tamtejszych specjalistów.
Znaczna deformacja odcinka piersiowego kręgosłupa może wpływać na prawidłową pracę serca i płuc, dlatego w sytuacji wystąpienia odchyleń takich jak u córki (garb żebrowy) należy bezwzględnie zastanowić się nad koniecznością przeprowadzenia wcześniejszej operacji.

Leczenie chirurgiczne skoliozy kręgosłupa obciążone jest pewnym ryzykiem, nie większym niż inne operacje kręgosłupa. Rozumiem, że boi się Pani o dalszy wzrost dziecka. Należy jednak podkreślić, że zabieg nieznacznie wpływa na dalsze dojrzewanie dziecka. Zauważalne jest jedynie niewielkie (kilkunastomilimetrowe) ograniczenie wzrostu, podczas gdy sama skolioza również wpływa na zahamowanie wzrostu. Dzieci leczone operacyjnie mogą urosnąć po zabiegu jeszcze kilkanaście centymetrów.

Pozdrawiam