Czy wynik badania na oznaczenie przeciwciał świadczy o boreliozie?

1. Borelia IgG ilościowo (Elisa) 4,3 RU/ml 0,0-15.9; 2. Borelia IgG ilościowo (Elisa) 31,5 RU/ml 0,0-15,9; Wynik wątpliwy 16,0-21,9; Wynik dodatni 21,9. Proszę o wyjaśnienie mi tych wyników, czy mam boreliozę? Jak tak, to co mam dalej robić, gdzie się udać?

Witam serdecznie!

Nie rozumiem z jakiego powodu zostały wykonane dwa oznaczenia i czy w podanych danych nie wkradł się błąd. Przeciwciała w klasie IgG świadczą o przebytej chorobie - drugie podane oznaczenie jest dodatnie, czyli była infekcja patogenem. Przeciwciała w tej klasie nie pojawiają się we krwi od razu.
Natomiast o aktywnym zakażeniu świadczą przeciwciała w klasie IgM - w pytaniu nie zostały podane dane odnośnie tego wskaźnika.
W tej sytuacji wskazana jest wizyta w poradni chorób zakaźnych, gdzie lekarz po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu, oraz zapewne po rozszerzeniu badań, zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Do poradni tej konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam