Czy wynik badania poziomu b-HCG był już wiarygodny?

Dzień dobry. Mam regularne cykle 28-29 dni. 10dc miałam stosunek przerywany. W 23dc, 8 dni po owulacji zrobiłam badanie z krwi bata HCG, wynik to 0,20. Czy jest on wiarygodny w tym czasie?
KOBIETA, 44 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani o swoich obawach odnośnie ewentualnego poczęcia w trakcie obecnego cyklu. W relacji zawarła Pani informację, że do stosunku przerywanego doszło w 10 dniu cyklu. Następnie wykonała Pani test ciążowy w około 8 dniu po owulacji. Dał on wówczas wynik negatywny. Wydaje się, że test mógł być zrobiony nieco zbyt wcześnie. W takiej sytuacji najlepiej wykonać oznaczenie w dniu spodziewanej miesiączki, jeśli się nie pojawia. Wówczas wynik testu będzie najbardziej wiarygodny. Jeśli okaże się, że wynik jest pozytywny, to konieczne będzie potwierdzenie go badaniem poziomu b-HCG z krwi. Gdy b-HCG będzie na wysokim poziomie to można spodziewać się, że doszło do zapłodnienia. Wtedy trzeba będzie udać się do ginekologa celem potwierdzenia ciąży.

Nie można też wykluczyć sytuacji, w której dojdzie do opóźnienia miesiączki z innych powodów. Co prawda w pytaniu nie ma informacji o innych okolicznościach, które mogłyby wywołać brak miesiączki. Na pewno wśród nich należy wymienić: stres, leczenie infekcji antybiotykiem czy podróże ze zmianą klimatu. Niejednokrotnie właśnie takie czynniki powodują zaburzenia cyklu miesiączkowego. Z tego też względu zachęcamy do obserwowania organizmu i podjęcia dalej adekwatnych działań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego

https://portal.abczdrowie.pl/hcg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.