Czy wynik nie jest mocno zaniżony?

Ostatnio zrobiłam sobie rutynowe badania, ponieważ 2 i pół roku biorę tabletki antykoncepcyjne i wszystkie wyszły dobrze, oprócz APTT (23,0). Stwierdziłam tez, ze zrobię dodatkowo badanie na D-dimery i powtórzę APTT dla pewności. Tym razem wyszło jeszcze niższe (22,6), a D-dimery w normie. Mój ginekolog powiedzial, ze tabletki mam brać i ze nie ma to nic wspólnego. Oczywiście zadzwonilam dodatkowo do 2 innych ginekologów, którzy powiedzieli mi, ze raczej powinnam je odstawić ale mam poczekać do końca opakowania. Między powtórzonymi badaniami bylo 5 dni i widać jak APTT spadło. Gdy byłam u lekarza rodzinnego powiedział mi ze wynik nie jest mocno zaniżony i nie ma się czym martwić. Czy to prawda?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Przy przyjmowaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych, często może dochodzić do zaburzeń krzepnięcia krwi, jak i prawidłowej pracy wątroby, dlatego też zalecana jest kontrola parametrów krwi.

Badanie APTT, czyli czas kaolinowo - kefalinowy jest podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób związanych z krzepliwością krwi. Ten parametr daje możliwość określenia czasu, jaki jest niezbędny, aby rozwinął się skrzep. Jest to istotne badanie między innymi w diagnozie zakrzepicy.

Na podstawie Pani wyniku badania, można by stwierdzić, że wynik wystąpił poniżej ustalonej normy referencyjnej. Obniżony wynik mógłby oznaczać skłonność do nadkrzepliwości i skłonności do zakrzepicy. Jednakże dany wynik nie jest bardzo niski, więc jeżeli jest Pani pod kontrolą lekarza ginekologa, należałoby trzymać się zaleceń lekarza.

W razie wszelkich wątpliwości, zalecamy ponowną konsultację z lekarzem, który po analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym działaniu i rozszerzeniu diagnostyki.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czas-kaolinowo-kefalinowy-atpp

https://zdrowie.parenting.pl/krzepliwosc-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.