Czy wystąpienie krwawienia przed wyciągnięciem krążka antykoncepcyjnego jest niepokojące?

Kobieta, 35 lat. Czy pojawienie się miesiączki w trakcie stosowania N** jest niepokojące? Co to może oznaczać? Stosuję N*** 8 miesięcy i jestem z tego środka bardzo zadowolona. Kontrolowałam na początku jego stosowanie z ginekologiem. Nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych, poza tym że w pierwszym miesiącu stosowania miałam bolące piersi. Wszystko działo się zgodnie z opisem na ulotce, miesiączka pojawiała się w 2.-3. dniu po wyciągnięciu krążka. Jutro mam wyciągnąć krążek, a dziś dostałam miesiączkę. Nie wiem czy jest to coś niepokojacego, czy powinnam jak najszybciej udać się do swojego ginekologa? Proszę o odpowiedź w tym temacie. Dziękuję, W.W

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Palmienie może wynikć z błędu metody (w przypadku krążka najbardziej prawdopodobne są interakcje z innymi lekami). Proponuję zdjąć krążek jak zwykle, wykonać 7-dniową przerwę jak zwykle i założyć nowy. W międzyczasie warto wykonać test ciążowy.

Jeśli sytuacja będzie się powtarzać lub krwawienie nie ustanie, proponuję kontakt z ginekologiem - być może plamienie nie jest związane z krążkiem, ale np. wynika z infekcji szyjki macicy.