Czy z każdego polipa rozwija się nowotwór?

Dzień Dobry . Parę lat temu miałam zrobioną Kolonskopia jelita podczas którego wykryto 2 polipy i usunieto. Czy z każdego Polipa może potem z czasem rozwinąć się nowotwór? czy jak pojawi się polip to oznacza że z tego będzie nowotwór ? I jesli mi usuneli , ale wskazane jest ponosić badanie dla sprawdzenia czy się nie pojawily polipy ? Bo nie wiadomo , zostały usunięte ale czy jest ok po latach ?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Nie z każdego polipa może rozwinąć się nowotwór, aczkolwiek istnieją polipy, przy których prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów jest wyższe. Niestety polipy mają tendencję do nawrotów i należy co jakiś czas wykonać badania. Czas i wskazania do ponownej kolonoskopii stwierdza lekarz, który się Panią opiekuje na podstawie obrazu klinicznego, czynników ryzyka, historii choroby i badań dodatkowych.