Czy z tym guzem można korzystać z sauny?

Dzień dobry, Czy mężczyzna (42 lata), który ma guza w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego (Schwannoma) może korzystać z sauny i jacuzzi? W marcu br. miał przeprowadzony zabieg gamma knife. Ma ciągłe szumy w uchu i częste bóle głowy. Regularnie ćwiczy, chodzi na intensywne spacery. Chce wrócić do korzystania z basenu.
MĘŻCZYZNA, 42 LAT 2 miesiące temu

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

niestety nie jesteśmy udzielić Panu jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Proszę tę kwestię omówić z lekarzem prowadzącym, który z pewnością będzie mógł się odnieść do Pana indywidualnej sytuacji. Z Pana wypowiedzi można wnioskować, że leczenie guza nie zostało zakończone.

Ogólne zasady korzystania z sauny stanowią, że choroby przewlekłe, a zwłaszcza nowotwory, są przeciwwskazaniem do korzystania z sauny. Zdecydowana większość lekarzy opowiada się za rezygnacją z tej formy relaksu i regeneracji organizmu. Jednocześnie zachęcamy do kontynuowania aktywności fizycznej – osoby po leczeniu operacyjnym często obserwują u siebie obniżony nastrój, spadek chęci do podejmowania nowych form wysiłku. Regularny ruch podnosi jakość życia chorego, zwiększa ogólną wydolność i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami lekarzy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sauna-po-operacji-nowotworu-zlosliwego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-naczyniaku-kregoslupa-mozna-korzystac-z-sauny-parowej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-korzystania-z-sauny-parowej-przy-problemach-z-krazeniem

W tym artykule znajdzie Pan informacje na temat korzystania z sauny: https://uroda.abczdrowie.pl/sauna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty