Czy ząb został usunięty prawidłowo?

Dzień dobry, wczoraj miałam usuwaną piątkę na dole, która wyszła z łuku. Dodam że noszę aparat ortodontyczny. Zabieg był trudny i traumatyczny bo ząb nie chciał wyjść. Stomatolog nie spojrzała wcześniej na rtg a okazało się ze korzeń był zakleszczony z korzeniami szóstki. Po zdjęciu tampona okazało się że szóstka wystaje ponad inne zeby i jest przesunieta. Następnego dnia poszłam do ortodontki, która zrobiła rtg i obawy się potwierdziły, że ząb został zwichnięty. Próbuje go teraz „włożyć” na miejsce ortodontycznie. Moje pytanie jaka jest szansa na to że ząb będzie uratowany? Nie chce rwać kolejnego ani robić kanałowego leczenia. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o zadośćuczynienie od dentystki?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy ząb został prawidłowo usunięty?

Witam. 4 czerwca miałam usuwaną ósemkę na dole po prawej stronie. Od początku po usunięciu miałam problem z językiem, drętwienie, mrowienie i czasem piekący lekki ból. Pomiędzy dziąsłem gdzie była ta ósemka a siódemką mam przerwę gdzie czasem dostanie się jedzenie a nie sięgnę go szczoteczką. Gdy próbuje wydostać je paznokciem i naciskam na dziąsło to czuje jakby ktoś ciągnął mi linkę prawą stroną języka. Gdy myje zęby i język podrażnię szczoteczką to też sprawia mi niekomfortowe uczucie. Czy coś było nie tak z szyciem? Czy to kiedyś może minąć? Mija 4 miesiąc i jak było tak niestety jest...
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy ząb został wykonany prawidłowo?

Po usuwaniu bardzo głęboko osadzonego kamienia, co może lub nie musi mieć zwiazku. Zrobiła mi się dziwna rzecz na wysokości dolnej lewej 7-demki podczas jedzenia, trochę poniżej lini dziąseł, nastąpiło niewielkie przebicie dziąsła przez chropowatą krawędź kości pod spodem, które to odsłoniło mały kawałek powierzchni kości w miejscem przebitego dziasła. Kość pod spodem miała formę czegoś w rodzaju wykształconego ostrego grzbietu w miejscu pęknięcia, ostrego pod dotykiem jezyka. Nie było to wielkie odsłonięcie ale i jama ustna też nie jest wielka, może pół cm2 ale dziąsło w miejscu przetarcia bolało i przeszkadzało. Udałem sie do chirurga który podszlifował jakimś wiertełkiem to miejsce oraz kazał przyjść na kontrolę za 3 dni. Po tym czasie od strony tylnej czyli ósemki nadal utrzymywała sie bolesność dziąsła i coś tam nadal przeszkadzało od przodu było dobrze, jednak pani doktor nie poprawiała niczego i kazała przyjść za tydzień. Na kontroli po tygodniu stwierdziła że to miejsce z którym było coś nie tak od strony tej ósemki musi jeszcze poprawić jednak zrobiła to nie jak za pierwszym razem szlifujacym wiertelkiem a takim zdzierakiem lekko wygiętym na końcu, właściwie mechanicznie zdzierając i obdrapując wystające grudki kości. Tu moje pytanie - czy jast to pawidłowe działanie? Bo w przypadku przeszlifowania jak za pierwszym razem było - powierzchnia kości jest gładka i za pierwszym razem po zabiegu został mi też nałozony jakiś preparat który trzymałem w tym miejscu kilkanascie minut siedząc na korytarzu, natomiast za drugim nałożona jakaś inna chyba maść bo nie musiałem z tym siedziec na korytarzu. Chćałbym zapytać czy takie zdzieranie powierzchni kości tym zdzierakie jest prawidłowe? Bo przecież tak ogólnie myśląc wydaję się, że kiedy pod obrzerzem dziąsła lub w miejscu odsłoniętego nadal kawałka kości jeżeli będą tam na powierzchni kości otworki, czy wgłębienia i może zbierać się w nich jedzenie i że z czasem to jedzenie które trafi tam w te drobne porowatości powierzchni może tam zacząć nie wiem gnić czy być powodem jakiegoś innego schorzenia kości, ale może się mylę i przejmuję sytuacją niepotrzebnie, gdyż się na tym nie znam. Proszę o odpowiedź czy jest to prawidłowe i tak jest dobrze i nic nie bedzie się zczasem tam złego dziać, czy może powierzchnia kości powinna być tam jednak zrobiona tym szlifującym wiertełkiem na całkowicie gładko i nie powinienem tak tego zostawiać i to jeszcze raz poprawić? Przepraszam że powstało mi tak długie to pytanie ale chciałem dobrze opisać problem i z góry dziękuję z odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 53 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty