Czy zapalenie błony śluzowej żołądka jest przeciwwskazaniem do odchudzania?

Witam . Mój problem opiera się na tym że jestem osobą przy kości no delikatnie mówiąc osobą grubą ważącą prawie 80 kg i mam 175 cm wzrostu. Chciałabym zgubić trochę kilogramów żeby poczuć się lepiej.Tylko mam taki problem posiadam 1 nerkę i mam zapalenie błony śluzowej żołądka czy to jest przeszkoda do odchudzania czy takie tabletki jak linea 20+ może być szkodliwa dla mnie?? czy są jeszcze jakieś inne łagodne co mniej mogą szkodzić. Pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, nalezy stosowac dietę odpowiednią dla schorzenia tj. zapalenia błony śluzowej żołądka i jednoczećnie redukcyjną do obniżenia masy ciała. W okresie leczenia nie powinna Pani stosować suplementów.
Pozdrawiam

Witam! Indywidualne zalecenia żywieniowe oraz zalecenia związane z zapotrzebowaniem na energie i poszczególne składniki odżywcze mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego i przeprowadzeniu odpowiednich pomiarów i/lub badań np. analizy składu ciała. Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie www.diet-coaching.xaa.pl zapraszam do jej odwiedzenia oraz zadawania pytań. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Nie inwestowałabym na Pani miejscu w suplementy diety, a skupiłabym się na zdrowej i pełnowartościowej diecie oraz aktywności fizycznej. Wchłanialność suplementów jest często bardzo niska a działanie opiera się na efekcie placebo.
Zacznie Pani silnej motywacji, postawieniu sobie celu i uporządkowaniu wiedzy na temat prawidłowego odżywania.
Wybierze się Pani na ,,zdrowe zakupy'' i uporządkuje produkty w lodówce.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny, indywidualny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową.
Jeżeli jednak chodzi o podstawowe zasady żywienia to posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h)
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania(max do 1h po przebudzeniu). W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem.

Zachęcam także do aktywności fizycznej(chociażby basen, długie spacery), która stanowi około 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę.

Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz schodzenie jakim jest zapalenie błony śluzowej żołądka. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk